-Featured Show-

70834140_10156875451737852_4471902674236

Coming Soon!

Thursday November 14th      

   

Alleyway Grille – Open Mic Night  7p-10p

Aviator Hotel – Open Mic Night w/ TLoop  7p-11p

The Carousel Lounge –Motown, Soul & Rock n' Roll 8p-11p

The Creek Street Cabaret (Ketchikan) – Cousin Curtiss & Harrison B  7p-10p

Everett’s (Wasilla) –Comedy Night at Everett’s  8p-10p

Gerald C. Wilson Auditorium (Kodiak) – Ruploops: The Human Radio  7p-9:30p

Humpy’s – Superfrequency 8p-12a

Koots – Holiday Karaoke Competition  7p-10p

Koot’s – Fireside Thursdays w/ DJ JoJo  10p-2:10a

Long Branch Saloon – Becky Kotter  9p-1a

Mad Myrna’s – The Rocky Horror Show 7p-9p
Mad Myrna’s – DJ Covy  9p-12a

Middle Way Café – Under 21 Open Mic -West  5:30p-7:30p

The Narrows Bar (Juneau) – Live Jazz   7:30p-10:30p

Tailgaters Sports Bar & Grill (Wasilla) – AK Acoustic Projekt   7p-10p

Tequila 61˚ - Thursdays with Will H. Johnson    6p-9p
UAA Fine Arts Building – UAA Dance Performance   8p-9:30p

UAA Student Union Den – Cosplay Dance 7p-9p

UAF Charles Davis Concert Hall (Fairbanks) – Music at One: Fall 2019  1p-2p

UAF Pub – Joe Ransdell-Green  8p-10p
Van’s Dive Bar – Foot & Friends  9p-12a

The Writer’s Block Bookstore & Café – The Block Mic Drop  7p-9p

 

Friday November 15th         


907 Alehouse – Wreck In The Roundabout 8p-12a

Alaska Dance Promotions – Friday Night Dance Lounge 8p-1:30a

Alaska State Office Building (Juneau) – Kimball Theater Pipe Organ Concert w/ Jonas Nordwall  12p-1p

American Legion Spenard Post 28 - Acoustic Steak Night w/ Uncle Jim, The East-Side Balladeer 6p-9p

Anchorage Moose Lodge – DJ Rico  8p-12a

Anchorage Museum – Polar Nights: Friday After Hours w/ Kat Moore7:30p-8:30p

Arctic Fox (Fairbanks) – John Shewfelt10p-3a

The Avenue Bar – DJ Covy  10p-2:30a

Ballroom Dance Club of Fairbanks – Jack and Jill Competition and Social Dance  6p-10p

Best Western Golden Lion Hotel – Salsa w/ Back 2 Basics Dance Company6p-11p

The Carousel Lounge – Hwy9   10p-2a 

Chief David Salmon Tribal Hall (Fairbanks) – Athabascan Fiddle Festival  12p-6p

Creekbend Company (Hope) – Warren Miller’s ‘Timeless’  7p-9p

Glenn Massay Theater (Palmer) – MatSu OnStage presents Pamyua  7p-9p
Hard Rock Café – R&B Live Anchorage!  8p-11p

Heart of the City – Medium Build Album Release Show   8p-11:30p

Hering Auditorium (Fairbanks) – FCA presents: Whose Live Anyway?  7:30p-10:30p

Holy Trinity Episcopal Church (Juneau) – Organ Concert with Jonas Nordwall  7:30p-8:30p

Humpy’s – Marc Brown & the Blues Crew 9p-1a

Koot’s – Viva Las Anchorage: Pulse Dance Co's Burlesque Extravaganza  8:30p-10:30p

Koot’s – Elvis Monroe w/ DJ Soulman  8p-2:30a

Koot’s – DJ BeeOne  10:30p-2:30a
Long Branch Saloon – Becky Kotter  9p-1a

Mad Myrna’s – The Rocky Horror Show 7p-9p

Matanuska Brewing Downtown – Marlowe    7p-8p

Matanuska Brewing Company Eagle River – Past Our Prime7p-10p

Matanuska Brewing Company, Anchorage – The Eternal Cowboys   8p-11p

SubZero Microlounge – Rebeckah Hastings  9p-12a

UAA Fine Arts Building – UAA Student Recitals  3p-4p

UAA Fine Arts Building – UAA Dance Performance   8p-9:30p

Van’s Dive Bar – Unknowns  9p-12a

Veronica’s Café (Kenai) – Open Mic Night6p-8p

VFW Post 9785 (Eagle River) – Danger Money Band  7:30p-11:30p

Viking Hall – BBQ Scholarship Fundraiser with Blackwater Railroad Company  6p-11p

Whale’s Tail – Denali  7p-9p

Whale’s Tail – Fridays with DJ 3rd George  9p-2a

Williwaw – Cousin Curtiss & Harrison B  7p-10p

Williwaw – Onsie Party with DJ Fan Service 10p-2a 

Zip Kombucha – Kyle Harrington Live   7p-9p

Zudy’s Café (Seward) – Okaidja Afronso Live in concert6:30p-9p

 

 

Saturday November 16th    

    

35+ Singles Dance Club – Dance Lesson and Dinner Dance Party  7p-11p

49thState Brewing – Sweet Cheeks Cabaret: Forbidden Desires6:30p-8p & 9:30p-11p

907 Alehouse – Danger Money Band  8p-12a

Alaska Center for the Performing Arts – Whose Live Anyway? 7:30p-9:30p

Alaska Center for the Performing Arts – Celebrate the Music 2019 with the Alaska Sound Celebration  7:30p-9p

Alaska Center for the Performing Arts  – Anchorage Civic Orchestra 7:30p-pp  

Alice’s Champagne Palace (Homer) – Burnt Down House Bluegrass 9p-12a

Arctic Fox (Fairbanks) – Cousin Curtiss & Harrison B10p-3a 

The Carousel Lounge – Past Our Prime   10p-2a 

Charlou – Latin Night with Anaya Latin Dance  9p-12a

Hard Rock Café – The Stack  9p-12a

Highland Mountain Correctional Facility – Keys to Life: Lullaby Concert  12p-3p

Holy Trinity Episcopal Church (Juneau) – Organ Workshop w/ Jonas Nordwall  9:30a-11a

Humpy’s – The Jangle Bees  9p-1a

Ivory Jacks (Fairbanks) – Bag Lady Sue  8:30p-11:30p

Kenai Joe’s (Kenai) –The Ledgers  9p-11:30p

Klondike Mike’s (Palmer) – Shred the Cabbage with Braided River  6p-9a

Koot’s – Viva Las Anchorage: Pulse Dance Co's Burlesque Extravaganza  8:30p-10:30p

Koot’s – Superfrequency  10p-2:30a

Long Branch Saloon – Becky Kotter  9p-1a

Mad Myrna’s – The Rocky Horror Show 7p-9p & 10p-12a

The Marlin (Fairbanks) – Nrrth, Fat Trophy Wife, Ga$H Money Dance Party 10p-2:30a

Matanuska Brewing Downtown – Larry Zarella   8p-11p

Matanuska Brewing Company Eagle River – Schaefer Mueller 7p-10p

Matanuska Brewing Company, Anchorage – The Forest That Never Sleeps  7p-10p

Momentum Dance Collective – Ghanaian Dance Class with Okaidja Afroso  3p-4:30p

Mountain View Library – Ukulele Jam Session  3:30p-5:30p

Northern Light United Church (Juneau) – Juneau String Ensembles Concert  7p-8:30p

Pizza Hut (Fairbanks) – Irish Seisiun  7p-10p

Roma Bistro on the Wharf (Juneau) – Date Night at Roma Bistro w/ Rob Cohen  6:30p-9p

The Rookery (Juneau) – November Open Mic 6:30p-9:30p

The Schwabenhof (Wasilla) – Dos Palmerainians  8p-12a

SubZero Microlounge – Denali 9p-12a

UAA Fine Arts Building – UAA Dance Performance   8p-9:30p

Unitarian Universalist Fellowship of Fairbanks – The Portly Presleys  7:30p-9p

Van’s Dive Bar – Alt Pop Party w/ Lloyds Noize & DJ GRE 9p-2:30a

Viking Hall – 2019 Gatsby Charity Ball  7p-11-

Whale’s Tail – The Nuther Brothers  7p-9p

Whale’s Tail – Saturdays with DJ 3rd George  9p-2a

Williwaw – 2010-2019 Video Dance Partyw/ DJ Spencer Lee  9p-2a

The Writer’s Block Bookstore & Café – Gypsy Jazz Jam  2p-5p

The Yoga Path (Juneau) – November Wild Heart Dance  7:30p-9p

Zip Kombucha – Kizomba Dance Workshop at Zip Kombucha 7p-9p

 

 

Sunday November 17th   

      

Humpy’s - Open Mic  8p-11p

Koot’s – VivaVoom Brr-Lesque Presents: 2019 Prep Academy  12p-2p

Koot’s – Open Mic Comedy  8:30p-10p

House Concert – Family-Friendly House Concert with Emily Kurn 4p-6p
UAA Fine Arts Building – UAA Dance Performance   5p-7:30p

UAF Charles Davis Hall (Fairbanks) – Jenna Dreydoppel: Junior Voice Recital  4p-5p 

Van’s Dive Bar – Open Mic Night 9p-12a

The Writer’s Block Bookstore & Café – Snow Drifters12p-2p

The Writer’s Block Bookstore & Café – Lauren Somers Heyano, "Emerging" 3p-4:30p
Zip Kombucha – Swing Dance Sundays 6p-8p

 

 

Monday November 18th


Kenai Senior Center – KSC Christmas Choir  1p-2p

Koot’s – Open Mic8p-2a 

Van’s Dive Bar – Comedy Open Mic Night 8p-10:30p

Zip Kombucha – Open Mic Night w/ TLooP Music  6p-8p

 

Tuesday November 19th   

  

American Legion Spenard Post 28 – Tuesday Open Mic at Post 28  6:30p-9:30p
Arctic Rec Center – Tahitian Dance  6:30p-7:30p

Brown Bear Saloon (Indian) – Cousin Curtiss  7p-10p

The Carousel Lounge –Matt & Co  9p-1a

Hula Hands – Under 21 Open Mic -East  5:30p-7:30p

Koot’s – Eternal Cowboys  10p-2a

The Marlin (Fairbanks) – Open Mic Comedy8p-11p

The Pioneer Bar – Mike Gorder 7p-9p

Pratt Museum (Homer) – HYSOC Fall Concert  6:30p-7:30p

Seward Alehouse – Tyson Tuesdays9p-12a

UAA Gorsuch Commons –Dance Night  7p-9p

Zip Kombucha – Kizomba Dance Workshop at Zip Kombucha 7p-9p

 

 

Wednesday November 20th

     

The Carousel Lounge –Open Mic Hump Day   8p-12a

Charlou -  Unplugged Wednesday w/ Kat Moore 5:30p-8:30pc

Dave & Buster’s –DJ Covy  9p-12a

Humpy’s – Becky Kotter 8p-12a

Koot’s – Open Decks  10p-1:30a

Koot’s – Comedy Open Mic  8:30p-10p

Loussac Library – Anchorage Bowl Chamber Orchestra: ABCO Winter Concert  7:30p-9p
The Marlin (Fairbanks) – Open Mic Night  9p-2a

Matanuska Brewing Company, Anchorage – Todd Long   7p-10p

Matanuska Brewing Company Eagle River – Lisa Lisa   7p-10p

The Pioneer Bar – The Eternal Cowboys 10p-1a

The Rendezvous (Juneau) -  GRLZ: Female Open Mic  7p-10p

The Rookery (Juneau) – Mountainside Open Mic & Art Night  7p-9p

The Schwabenhof (Wasilla) – Open Mic  7p-10p

UAA Department of Music – Charles Woodward: Junior Tuba Recital 7:30p-8:30p

Tune In!